https://www.proz.com/forum/croatian/205535-kako_prevodite_kratice.html

Kako prevodite kratice?
Initiator des Themas: Martina Pokupec (X)
Martina Pokupec (X)
Martina Pokupec (X)  Identity Verified
Kroatien
Local time: 01:19
Englisch > Kroatisch
+ ...
Aug 16, 2011

Dakle, imam kraticu: RCMP koja se odnosi na Kraljevsku kanadsku konjičku policiju i sad ne znam da li da ostavim kraticu tako kako jest i u zagradi napišem naziv na hrvatskom ili da sama kratim hrvatski naziv.

Hvala na pomoći!


 
Svjetlana Nevescanin
Svjetlana Nevescanin  Identity Verified
Kroatien
Local time: 01:19
Englisch > Kroatisch
+ ...
prijevod Aug 16, 2011

Ja to obično prevedem kod prvog spominjanja u tekstu, a u zagrade stavim puni naziv na npr. engleskom jeziku i naznačim i kraticu, jer ako se ponavlja i dalje u tekstu, a naziv je malo duži (kao u ovom slučaju) onda koristim kraticu.

 
Martina Pokupec (X)
Martina Pokupec (X)  Identity Verified
Kroatien
Local time: 01:19
Englisch > Kroatisch
+ ...
THEMENSTARTER
Dodatno pitanje :) Aug 16, 2011

Svjetlana Nevescanin wrote:

Ja to obično prevedem kod prvog spominjanja u tekstu, a u zagrade stavim puni naziv na npr. engleskom jeziku i naznačim i kraticu, jer ako se ponavlja i dalje u tekstu, a naziv je malo duži (kao u ovom slučaju) onda koristim kraticu.


Oprosti Svjetlana, ja sam malo spora, pa imam dodatno pitanje: dakle prevedeš kraticu na hrv. i kraticu i objašnjenje, a eng kraticu stavljaš u zagradu?


 
Vesna Maširević
Vesna Maširević  Identity Verified
Serbien
Local time: 01:19
Mitglied (2011)
Englisch > Serbisch
+ ...
Slažem se sa koleginicom.. Aug 18, 2011

Prevod (Engleski naziv, ENG Kratica) a u daljem tekstu samo ENG kratica (ili eventualno prevod)

Sem ako je u pitanju nešto čiji je prevod i prevedena kratica opšte poznata kao što je npr. World Trade Organization (WTO), Svjetska trgovinska organizacija (STO)


 


Dieses Forum wird von keinem Moderator betreut.
Um Verstöße gegen die ProZ.com-Regeln zu melden oder um Hilfe zu erhalten, wenden Sie sich bitte an unsere ProZ.com-Mitarbeiter »


Kako prevodite kratice?






CafeTran Espresso
You've never met a CAT tool this clever!

Translate faster & easier, using a sophisticated CAT tool built by a translator / developer. Accept jobs from clients who use Trados, MemoQ, Wordfast & major CAT tools. Download and start using CafeTran Espresso -- for free

Buy now! »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »