Glossary entry

English term or phrase:

Burl

Polish translation:

obrzęk

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Jun 27, 2014 21:58
9 yrs ago
3 viewers *
English term

Burl

English to Polish Other Botany
Burl’s like a growth on the tree. Primarily burls are on the bottom of the tree on the ground, so it almost looks like an upside down bowl.

This valuable wood is used in luxury cars and high-end furniture.
Change log

Jul 4, 2014 18:53: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Discussion

geopiet Jun 28, 2014:
guzowate narośla Charakterystyczną cechą morfologiczną drzewa i drewna jest występowanie na pniu i konarach, zwłaszcza u nasady pnia, guzowatych narośli, z który hobficie wyrastają, ze śpiących pączków, liczne krótkie pędy. Drewno w tych partiach pnia odznacza się szczególnym układem słojów i ma nazwę drewna "czeczotowatego". Guzowate narośla na pniu topoli czarnej są jej cechąc harakterystyczną, nie spotykaną u innych gatunków topoli, ani nawet u mieszańców topoli czarnej. Przyczyna występowania guzowatych narośli nie jest znana. Splątany przebieg włókien w tych partiach pnia wywołuje niezmiernie dekoracyjny rysunek drewna, wobec czego fragmenty takie poszukiwane są do produkcji oklein. - http://www.itd.poznan.pl/pl/index.php?id=81
geopiet Jun 28, 2014:
drewno czeczotowate http://goo.gl/FUuB09
geopiet Jun 28, 2014:
I know high end luxury car manufacturers use walnut burls for their dashboards and interior trim. - http://bushcraftusa.com/forum/showthread.php/100253-Burl-Poa...

-------

The wood is all kinds of expensive and can make some great furniture. - http://goo.gl/xruZRq

-------------

Czeczota błędnie utożsamiana jest tylko z brzozą, bo choć najczęściej spotykana właśnie w tym gatunku drzewa, występuje on również w szlachetnym drewnie orzecha, jesionu, wiązu i jaworu (dwa ostatnie nazywane są często ptasimi lub pawimi oczkami). - http://starychmebliczar.pl/2013/07/13/fornir-czeczotowy-czec...
Frank Szmulowicz, Ph. D. Jun 27, 2014:
I am not an expert on burls, but here it is:
For six years they have been on a never-ending quest for burls
Przez sześć lat bez końca poszukiwali cennych obrzękow na drzewach.

Proposed translations

21 mins
Selected

obrzęk

Obrzęk, obrzęk pnia - wada drewna z grupy wad kształtu. Zniekształcenie w postaci narośli, zgrubień, wybrzuszeń, w przeciwieństwie do raka składające się z drewna zdrowego, jednak często o odmiennej, zawiłej budowie.
Ze względu na swój wygląd i charakter obrzęk często traktowany jest jak rak.
Obrzęk powodowany jest przez różnego rodzaju bodźce zewnętrzne. Uszkodzenie uaktywnia odpowiednie tkanki zabliźniające, powstaje lokalne poszerzenie słoja rocznego, które z roku na rok może być potęgowane. Uszkodzenie może również doprowadzić do masowego pobudzenia pączków śpiących.
Wada zmniejsza wytrzymałość mechaniczną materiału.
Wieloletnie obrzęki na brzozie (zwane czeczotą) i jaworze (zwane ptasim oczkiem) są cenne i poszukiwane do produkcji oklein. Brzoza karelska często pozyskiwana jest właśnie ze względu na występowanie czeczoty.

--------------------------------------------------
Note added at 22 mins (2014-06-27 22:21:51 GMT)
--------------------------------------------------

See if czeczota fits your context as well.
Note from asker:
OK, a jak nazwać to w kontekście hm... zawodowego poszukiwania i wydobywania takich obrzęków? "For six years they have been on a never-ending quest for burls". Lub z tak wypowiedzią: "I love burls. And when I don't see the trees with burls laying around, it’s like I don’t belong".
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "Dziękuję. Używałem "obrzęk" i "czeczota" wymiennie. "
8 hrs

drewno czeczotowe

http://starychmebliczar.pl/2013/07/13/fornir-czeczotowy-czec...
Czeczota błędnie utożsamiana jest tylko z brzozą, bo choć najczęściej spotykana właśnie w tym gatunku drzewa, występuje on również w szlachetnym drewnie orzecha, jesionu, wiązu i jaworu (dwa ostatnie nazywane są często ptasimi lub pawimi oczkami). W odmianie brzozy karelskiej, bardzo popularnej i cenionej w meblarstwie dawnym za oryginalny ciemno-plamkowany rysunek, czeczotowatość jest wadą dziedziczną, dzięki czemu była i jest ona nadal uprawiana także na plantacjach (stąd największy jej własnie wybór).

--------------------------------------------------
Note added at   8 godz. (2014-06-28 06:50:34 GMT)
--------------------------------------------------

http://portalwiedzy.onet.pl/9830,,,,czeczota,haslo.html
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search