Glossary entry

English term or phrase:

reasoning problems

Polish translation:

zadania wymagające myślenia/rozumowania dedukcyjnego

Added to glossary by Frank Szmulowicz, Ph. D.
Sep 2, 2020 20:25
3 yrs ago
24 viewers *
English term

reasoning problems

English to Polish Social Sciences Education / Pedagogy
School report

Maths

He has found reasoning problems, where the question may have more than one-step and different methods, more of a challenge, but has made progress in these over the year.
Change log

Sep 5, 2020 00:23: Frank Szmulowicz, Ph. D. Created KOG entry

Discussion

Erzsébet Czopyk Sep 2, 2020:
please At least be so kind to draw a sentence to your question next time.

Proposed translations

+1
3 hrs
Selected

zadania wymagające myślenia/rozumowania dedukcyjnego

Propozycja.
Peer comment(s):

agree Anna Cook
8 hrs
Dziękuję Anno.
Something went wrong...
4 KudoZ points awarded for this answer. Comment: "ta"
1 hr

Rozumowania

=>proces rozumowania w problemach

Przegląd badań dotyczących rozumowań dedukcyjnych: I ...reasoning2015.files.wordpress.com › ...
I: Rozumowania dedukcyjne a procesy uwagowe i pamięć robocza. II: Rozumowania ... Problem w tym, że teorii inteligencji jest bardzo wiele, a badacze różnią ... Gdyby w projekcie znalazła się także grupa osób o (zapewne.

ROZUMOWANIA I ARGUMENTACJA
Zadania rozumowań
Logika zajmuje się w pewien sposób ludzkim myśleniem, a konkretnie rozumowaniami. To, Ŝe rozumowania są waŜne dla człowieka, wydaje się nie budzić Ŝadnych wątpliwości. KaŜdy z nas w ciągu dnia wykonuje co najmniej kilkaset rozumowań o róŜnym stopniu złoŜoności.
Rozumowanie jest bowiem jedną z najwaŜniejszych form przetwarzania informacji, bez której trudno wyobrazić sobie normalne funkcjonowanie.
Zastanówmy się, jakie zadania realizują rozumowania w naszym Ŝyciu i w nauce. Jedno z najwaŜniejszych zadań to poszerzanie naszej wiedzy, a rozumowania stosowane w takim celu to
wnioskowania. We wnioskowaniu dysponujemy pewnymi zdaniami (przesłankami, załoŜeniami) jako danymi, a rozumowanie słuŜy wyprowadzaniu z nich kolejnych zdań, jako wniosków (konkluzji).
Często jednak powstanie pewnego rozumowania jest wynikiem procesu odwrotnego; dysponujemy jakimś zdaniem (wnioskiem), a szukamy dla niego uzasadnienia (przesłanek), np. aby kogoś przekonać, Ŝe zdanie to jest prawdziwe. Mamy tutaj do czynienia z uzasadnieniem pośrednim (w przeciwieństwie do bezpośredniego, które uzyskujemy na drodze np. obserwacji), a najbardziej znaną formą takich rozumowań są dowody matematyczne. W duŜym uproszczeniu moŜna powiedzieć, Ŝe przeprowadzanie wnioskowań ma na celu przede wszystkim zdobywanie wiedzy, natomiast uzasadnianie ma związek z silną potrzebą ugruntowania pewności naszych przekonań.
http://filozof.uni.lodz.pl/~aindrzejczak/Files/metodologia7....
Something went wrong...
Term search
  • All of ProZ.com
  • Term search
  • Jobs
  • Forums
  • Multiple search