Księgowość przy zleceniach zagranicznych
Thread poster: Anna Ciszek
Anna Ciszek
Anna Ciszek  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
Polish to English
+ ...
Jan 4, 2013

Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy,

niedawno uaktywniłam się na Prozie z nadzieją na pozyskanie nowych klientów, także (a może przede wszystkim;) tych zagranicznych. Zastanawia mnie jak wyglądają kwestie podatkowe przy takich zleceniach - gdzie rozliczane są dochody, kto wystawia stosowne dokumenty itp. Proszę o podzielenie się swoimi doświadczeniami w tym zakresie.

Pozdrawiam serdecznie.


 
Piotr Bienkowski
Piotr Bienkowski  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
English to Polish
+ ...
Na początek należałoby ustalić... Jan 4, 2013

... czy tłumaczeniami zajmujesz się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, czy nie masz DG? Zależenie od tego sprawy wyglądają nieco inaczej.

PB


 
Anna Ciszek
Anna Ciszek  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
Polish to English
+ ...
TOPIC STARTER
Bez DG Jan 4, 2013

Przepraszam, oczywiście zapomniałam o tej ważnej kwestii. Na razie nie prowadzę działalności gospodarczej, a z polskimi biurami rozliczam się zazwyczaj na podstawie umowy o dzieło.

 
K.Wojciechowska
K.Wojciechowska
Poland
Local time: 15:29
German to Polish
umowa o dzieło? Jan 28, 2014

Dołączam się do pytania. Na jakich zasadach można rozliczać się z zagranicznym BT nie prowadząc DG?

 
Michal Berski
Michal Berski  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
Polish to English
+ ...
Rozliczanie Jan 28, 2014

Było to wałkowane na forum wiele razy, poszukaj w archiwum

 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 15:29
English to Polish
+ ...
było już, ale... Mar 25, 2014

Witam

Przede wszystkim, żeby się rozliczać z biurami europejskimi, trzeba mieć numer VAT EU. A to jest trochę problem...Radzę popytać się jakiegoś doradcy, jak to zrobić.

Pozdrawiam
K.


 
Lucyna Długołęcka
Lucyna Długołęcka  Identity Verified
Poland
Local time: 15:29
English to Polish
+ ...
In memoriam
Nie trzeba mieć VAT EU Mar 25, 2014

Ja nie mam VAT EU, a bez problemu rozliczam się z biurami europejskimi...

Edit:
Kiedy weszły w życie przepisy dot. VAT EU, interesowałam się tym i zrozumiałam, że jako nie--VAT-wiec nie muszę mieć NIP EU, ale kiedy teraz ponownie przejrzałam przepisy (chyba coś się w międzyczasie zmieniło), to już sama nie wiem... mam wątpliwości. Przepisy te są zamotane totalnie.
W każdym razie do tej p
... See more
Ja nie mam VAT EU, a bez problemu rozliczam się z biurami europejskimi...

Edit:
Kiedy weszły w życie przepisy dot. VAT EU, interesowałam się tym i zrozumiałam, że jako nie--VAT-wiec nie muszę mieć NIP EU, ale kiedy teraz ponownie przejrzałam przepisy (chyba coś się w międzyczasie zmieniło), to już sama nie wiem... mam wątpliwości. Przepisy te są zamotane totalnie.
W każdym razie do tej pory żadnych problemów nie miałam we współpracy z unijnymi biurami.

[Zmieniono 2014-03-25 15:05 GMT]
Collapse


 
TranslateWithMe
TranslateWithMe
Poland
Local time: 15:29
English to Polish
+ ...
hmm, rozliczać się można... Mar 25, 2014

...ale co w razie kontroli skarbowej? Zgadzam się, że przepisy są szalone, łagodnie rzecz ujmując...

Ja nawet o tym nie wiedziałam, dopóki któreś z biur z UE nie zażądało ode mnie numeru VAT UE.

Musiałam się zarejestrować jako VAT-owiec zwolniony ze względu na limit 150,000 zł (nie mam szalonych obrotów), prowadzić dodatkowo ewidencję, żeby wykazywać, że nie przekraczam limitu....Bożżżżżżeeee....

Nie wspomnę nawet o specjalnych
... See more
...ale co w razie kontroli skarbowej? Zgadzam się, że przepisy są szalone, łagodnie rzecz ujmując...

Ja nawet o tym nie wiedziałam, dopóki któreś z biur z UE nie zażądało ode mnie numeru VAT UE.

Musiałam się zarejestrować jako VAT-owiec zwolniony ze względu na limit 150,000 zł (nie mam szalonych obrotów), prowadzić dodatkowo ewidencję, żeby wykazywać, że nie przekraczam limitu....Bożżżżżżeeee....

Nie wspomnę nawet o specjalnych dopiskach na rachunkach 'Reverse charge' i składaniu co kwartał informacji do US o świadczeniu usług w UE...koszmar...

Och i zapomniałabym o sprawdzaniu w rejestrze VIES (na szczęście online) każdorazowo przy wystawianiu rachunków, czy dane biuro nadal ma taki numer unijny...strata czasu

Kocham polski system podatkowy...

Ale może ja "byłam nadgorliwa" i wcale nie trzeba było się rejestrować jako VAT-owiec.

Jakie są Wasze doświadczenia?

K.

[Edited at 2014-03-25 15:53 GMT]

[Edited at 2014-03-25 15:56 GMT]

[Edited at 2014-03-25 15:57 GMT]
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderator(s) of this forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

Księgowość przy zleceniach zagranicznych






Protemos translation business management system
Create your account in minutes, and start working! 3-month trial for agencies, and free for freelancers!

The system lets you keep client/vendor database, with contacts and rates, manage projects and assign jobs to vendors, issue invoices, track payments, store and manage project files, generate business reports on turnover profit per client/manager etc.

More info »
TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »