zakup oprogramowania poza Polską - i co dalej?
Iniziatore argomento: Slawomir Nieciecki
Slawomir Nieciecki
Slawomir Nieciecki  Identity Verified
Polonia
Local time: 02:53
Da Inglese a Polacco
+ ...
Nov 7, 2012

Sprawa wygląda następująco.
Chcę kupić software od firmy zarejestrowanej w Anglii, prowadzącej wyłącznie sprzedaż on-line.
Cena to 399 euro.
Jak to zaksięgować i czy będę musiał odprowadzać jakąś dodatkową kwotę od VAT?

Pozdrawiam
Sławomir Nieciecki


 
Evonymus (Ewa Kazmierczak)
Evonymus (Ewa Kazmierczak)  Identity Verified
Polonia
Local time: 02:53
Membro (2010)
Da Inglese a Polacco
+ ...
Nie znam się, to się wypowiem (księgowa prowadzi moją małą księgowość), ale Nov 7, 2012

kilka lat temu kupowałam DVX - księguje się normalnie jako zakup oprogramowania; jeśli masz UE NIP, to nie ma żadnego VATu. Jeśli nie masz, to firma w UK doliczy Ci VAT.
Ewa


[Edited at 2012-11-07 13:13 GMT]


 
Andrzej Grzegrzółka
Andrzej Grzegrzółka
Polonia
Local time: 02:53
Da Russo a Polacco
+ ...
A VAT w Polsce? Nov 7, 2012

A czy nie jest tak, że jeżeli ma się UE NIP i nie płaci się VAT-u w kraju nabycia (UE), to trzeba zapłacić VAT w Polsce?

 
Slawomir Nieciecki
Slawomir Nieciecki  Identity Verified
Polonia
Local time: 02:53
Da Inglese a Polacco
+ ...
AVVIO ARGOMENTO
no właśnie... Nov 7, 2012

to będzie wewnątrzwspólnotowy zakup towarów
nie jestem pewien, ale chyba oni to sprzedają bez VAT a ja nie muszę odprowadzać w PL...
ale coś mi świta o jakimś naliczeniu i odliczeniu oraz zeznanie kwartalne


 
Anna Polakow
Anna Polakow  Identity Verified
Polonia
Local time: 02:53
Da Olandese a Polacco
+ ...
z VATem Nov 8, 2012

Mieszkam w Holandii, kupiłam oprogramowanie w Polsce. Fakturę dostałam z naliczonym normalnie VAT-em jak, każdy klient, mimo że kupowałam jako firma.
Teraz mogę się ubiegać o zwrot naliczonego VAT-u (rozmowa z pracownikiem urzędu podatkowego tutaj), a po jego zwrocie prawdopodobnie rozliczyć go z zapłaconym VAT-em w Holandii.
Z tego doświadczenia wynika, że najpierw trzeba wyegzekwować, by firma sprzedająca oprogramowanie, wystawiła fakturę netto, a VAT płaci się
... See more
Mieszkam w Holandii, kupiłam oprogramowanie w Polsce. Fakturę dostałam z naliczonym normalnie VAT-em jak, każdy klient, mimo że kupowałam jako firma.
Teraz mogę się ubiegać o zwrot naliczonego VAT-u (rozmowa z pracownikiem urzędu podatkowego tutaj), a po jego zwrocie prawdopodobnie rozliczyć go z zapłaconym VAT-em w Holandii.
Z tego doświadczenia wynika, że najpierw trzeba wyegzekwować, by firma sprzedająca oprogramowanie, wystawiła fakturę netto, a VAT płaci się we własnym kraju.
Ale w stu procentach nie jestem pewna, bo nic w tym kierunku jeszcze nie zrobiłam.
Collapse


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spagna
Local time: 02:53
Da Inglese a Polacco
+ ...
Pod warunkiem, że jest to opłacalne :) Nov 8, 2012

Anna Polakow wrote:
Z tego doświadczenia wynika, że najpierw trzeba wyegzekwować, by firma sprzedająca oprogramowanie, wystawiła fakturę netto, a VAT płaci się we własnym kraju.

Jeśli mam rezygnować z zapłacenia za granicą VAT 18-19% po to, żeby w Polsce zapłacić 23%, to jakoś nie widzę sensu tego działania.
Ja miałam kiedyś tam problem, jak kupić jako osoba fizyczna (czyli zapłacić te 19% VAT) a jednak mieć fakturę zawierającą NIP. O ile pamiętam, skończyło się na wpisaniu NIP jako danych osobowych...


 
Izabela Szczypka
Izabela Szczypka  Identity Verified
Spagna
Local time: 02:53
Da Inglese a Polacco
+ ...
Gdzieś ten VAT zapłacić musisz Nov 8, 2012

Slawomir Nieciecki wrote:

to będzie wewnątrzwspólnotowy zakup towarów
nie jestem pewien, ale chyba oni to sprzedają bez VAT a ja nie muszę odprowadzać w PL...
ale coś mi świta o jakimś naliczeniu i odliczeniu oraz zeznanie kwartalne

Albo za granicą, albo w Polsce. Wyrównywania stawek nie ma. Wybór zależy od Ciebie...


 
Arkadiusz Dymek
Arkadiusz Dymek  Identity Verified
Local time: 02:53
Da Inglese a Polacco
VAT = 0 Nov 8, 2012

Iza Szczypka wrote:

Slawomir Nieciecki wrote:

to będzie wewnątrzwspólnotowy zakup towarów
nie jestem pewien, ale chyba oni to sprzedają bez VAT a ja nie muszę odprowadzać w PL...
ale coś mi świta o jakimś naliczeniu i odliczeniu oraz zeznanie kwartalne

Albo za granicą, albo w Polsce. Wyrównywania stawek nie ma. Wybór zależy od Ciebie...


Nie do końca. Tzn. jeśli jest to zakup wewnątrzwspólnotowy i obie strony mają VAT ID, to kupuje po cenie netto. Na deklaracji VAT jest to zaliczane od razu po obu stronach równania, więc w efekcie żadnego VAT-u się nie płaci. Podobnie jest zresztą przy zakupie w PL - VAT od zakupów odliczamy od VAT-u należnego, tylko z racji odroczenia w czasie nie czuje się tego tak mocno jak przy zakupie wewnątrzunijnym.


 
Joanna Rączka
Joanna Rączka  Identity Verified
Polonia
Local time: 02:53
Membro (2009)
Da Inglese a Polacco
+ ...
oprogramowanie - usługa nie towar Nov 8, 2012

Wyjaśniałam to z Urzędem Skarbowym. Oprogramowanie nie jest towarem - jest to usługa, bo kupuję się licencję na korzystanie z oprogramowania.
W związku z tym, w deklaracji VAT-7 wpisuje się to jako import usług - punkt 11, jeśli w UE też 11a. Nalicza się od niej należny VAT 23%.
Wystawia się fakturę wewnętrzną, którą księguje się jako nabycie i odlicza VAT. Tak więc jednocześnie VAT naliczasz i odliczasz. Jest to działanie wyłącznie na papierze, finansowo
... See more
Wyjaśniałam to z Urzędem Skarbowym. Oprogramowanie nie jest towarem - jest to usługa, bo kupuję się licencję na korzystanie z oprogramowania.
W związku z tym, w deklaracji VAT-7 wpisuje się to jako import usług - punkt 11, jeśli w UE też 11a. Nalicza się od niej należny VAT 23%.
Wystawia się fakturę wewnętrzną, którą księguje się jako nabycie i odlicza VAT. Tak więc jednocześnie VAT naliczasz i odliczasz. Jest to działanie wyłącznie na papierze, finansowo się zeruje.
W kwartalnej deklaracji VAT-UE tego się nie wykazuje.

Na fakturze VAT nie powinien być naliczony - nie podlega, to znaczy podlega w kraju nabywcy. Dokładnie tak, jak my wystawiamy faktury za nasze usługi świadczone klientom w UE - bo to dla fiskusa taka sama usługa - też nie naliczamy VAT-u, klient sobie swój VAT nalicza i odlicza.

Ja właśnie potraktowałam to jako towar - wpisałam zakup oprogramowania jako wewnątrzwspólnotowy zakup towaru i ujęłam w VAT-UE, potem pani z US zadzwoniła do mnie, musiałam to wyjaśniać (wtedy dowiedziałam się, że program to usługa) i składać korekty.
Collapse


 


To report site rules violations or get help, contact a site moderator:

Moderatore(i) di questo Forum
Monika Jakacka Márquez[Call to this topic]

You can also contact site staff by submitting a support request »

zakup oprogramowania poza Polską - i co dalej?






TM-Town
Manage your TMs and Terms ... and boost your translation business

Are you ready for something fresh in the industry? TM-Town is a unique new site for you -- the freelance translator -- to store, manage and share translation memories (TMs) and glossaries...and potentially meet new clients on the basis of your prior work.

More info »
Wordfast Pro
Translation Memory Software for Any Platform

Exclusive discount for ProZ.com users! Save over 13% when purchasing Wordfast Pro through ProZ.com. Wordfast is the world's #1 provider of platform-independent Translation Memory software. Consistently ranked the most user-friendly and highest value

Buy now! »